COTTERMAN 6STR26A1E20B8C2P6 Tilt and Roll Ladder, 6 Step, Expanded Metal Tread, 90 Inch Height
Item: CE9DJRModel: 6STR26A1E20B8C2P6Cross Ref: 21VE31
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Tilt and Roll Ladder
Assembled/unassembled Assembled
Base Length 60"
Base Width 28"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid
Climbing Angle 59°
Color Yellow
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Double Handrails
Handrail Height 2.5 ft.
Handrails Included Yes
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Tread Expanded Metal
Ladder Type Tilt And Roll Ladder
Load Capacity 350 lbs.
Locking Mechanism No Locking Mechanism
Material Steel
Max Reach Height 11.6 ft.
Number Of Steps 6
Overall Depth 60"
Overall Height 7.5 ft.
Overall Width 28"
Platform Depth 20"
Platform Height 5 ft.
Platform Width 24"
Rear Exit No
Series TILT-N-ROLL Series
Step Tread Expanded Metal
Step Width 24"