Item: CR2NALModel: 6SCS36A3C1P3Cross Ref: 21VE21
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Crossover Bridge
Assembly Unassembled
Base Span 125"
Base Width 28.6"
Bottom Width 28 5/8"
Capacity 500 lbs.
Color Gray
Components Included Handrails, Toeboard
Finish Powder Coated
Handrail Height 3.5 ft.
Horizontal Clearance Width 36.6"
Ladder Tread Serrated
Load Capacity 500 lbs.
Material Steel
Max Reach Height 9.5 ft.
Number Of Steps 6
Overall Height 7.5 ft.
Overall Span 116 3/8"
Platform Depth 36"
Platform Height 4 ft.
Platform Width 24"
Platform Wxd 24" x 36"
Product Type Crossover Bridge
Series COTTERMAN CROSSOVER BRIDGES Series
Span 36 5/8"
Step Depth 7"
Step Spacing 8"
Step Tread Serrated
Step Width 24.1"
Toeboard Height 4"
Tread Type Serrated
Vertical Clearance 46"