COTTERMAN 5TR26A6E20B8C1P6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 50 Inch Height | AB6CKN 20Z378
COTTERMAN 5TR26A6E20B8C1P6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 50 Inch Height
Item: AB6CKNModel: 5TR26A6E20B8C1P6Cross Ref: 20Z378
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rolling Ladder
Actuation Type Foot Pedal
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 54"
Base Width 28"
Climbing Angle 59°
Color Gray
Handrail Height 30"
Handrails Included Yes
Includes 2-1/2 In Rubber Pads
Ladder Tread Perforated
Load Capacity 450 lbs.
Material Steel
Number Of Steps 5
Overall Height 80"
Overall Width 28"
Platform Depth 20"
Platform Height 50"
Platform Width 24"
Rear Exit No
Seamless/welded Welded
Step Depth 7"
Step Tread Perforated
Step Width 24"