Item: CE9DKFModel: 5TR18A6E10B8D3C1P6Cross Ref: 21VD54
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item Tilt and Roll Ladder
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 43"
Base Length 43"
Base Width 20"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid
Climbing Angle 59°
Color Gray
Exit Direction Forward, Rear
Finish Powder Coat
Handrails Included Yes
Includes Removable Rear Chain
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Tread Perforated
Number Of Steps 5
Overall Depth 43"
Overall Height 6.7 ft.
Overall Width 20"
Platform Depth 10"
Platform Height 4.2 ft.
Platform Width 16"
Rear Exit Yes
Series TILT-N-ROLL Series
Step Tread Perforated
Step Width 16"