COTTERMAN 4TR26A1E10B8C1P6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 40 Inch Height | AE2HYX 4XM66
COTTERMAN 4TR26A1E10B8C1P6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 40 Inch Height
Item: AE2HYXModel: 4TR26A1E10B8C1P6Cross Ref: 4XM66
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rolling Ladder
Actuation Type Weight
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 37"
Base Length 37"
Base Width 28"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid
Climbing Angle 59°
Color Gray
Finish Powder Coat
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Double Handrails
Handrail Height 2.5 ft.
Handrails Included Yes
Includes 2-1/2 In Rubber Pads
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Tread Expanded Metal
Ladder Type Tilt And Roll Ladder
Load Capacity 450 lbs.
Locking Mechanism No Locking Mechanism
Material Steel
Max Reach Height 9.9 ft.
Number Of Steps 4
Overall Depth 37"
Overall Height 5.8 ft.
Overall Width 28"
Platform Depth 10"
Platform Height 3.3 ft.
Platform Width 24"
Rear Exit No
Seamless/welded Welded
Series TILT-N-ROLL Series
Step Depth 7"
Step Tread Expanded Metal
Step Width 24"