COTTERMAN 3TR26A6E20B8C1P6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 30 Inch Height | AB6CJU 20Z360
COTTERMAN 3TR26A6E20B8C1P6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 30 Inch Height
Item: AB6CJUModel: 3TR26A6E20B8C1P6Cross Ref: 20Z360
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 41"
Base Length 41"
Base Width 28"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid
Climbing Angle 59°
Color Gray
Finish Powder Coat
Folding Not Foldable
Handrail Configuration Double Handrails
Handrail Height 2.5 ft.
Handrails Included Yes
Includes 2-1/2 In Rubber Pads
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Tread Perforated
Ladder Type Tilt And Roll Ladder
Load Capacity 450 lbs.
Locking Mechanism No Locking Mechanism
Material Steel
Max Reach Height 9 ft.
Number Of Steps 3
Overall Depth 41"
Overall Height 5 ft.
Overall Width 28"
Platform Depth 20"
Platform Height 2.5 ft.
Platform Width 24"
Rear Exit No
Seamless/welded Welded
Series TILT-N-ROLL Series
Step Depth 7"
Step Tread Perforated
Step Width 24"