CONTINENTAL PTH150-25-G Petroleum Transfer Hose, 1 1/2 Inch Heightose Inside Dia, 150 PSI, 29.00 Inch Height | CR2KPY 55CE67
CONTINENTAL PTH150-25-G Petroleum Transfer Hose, 1 1/2 Inch Heightose Inside Dia, 150 PSI, 29.00 Inch Height
Item: CR2KPYModel: PTH150-25-GCross Ref: 55CE67
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Item Hose
Bend Radius 4"
Burst Pressure 600 psi
Hose Color Black
Hose Configuration Bulk Hose
Hose Cover Material Nitrile
Hose Inside Dia. 1 1/2"
Hose Length 25 ft.
Hose Outside Dia. 2"
Hose Reinforcement Material Carbon Steel
Hose Tube Material Nitrile
Max. Working Pressure @ 70 Deg. F 150 psi
Safety Factor 4:1
Static Control Wire No
Temp. Range -35°F to +200°F
Vacuum Rating 29 in. hg