FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | V-Belt |
| Belt Material | Polybutadiene |
| Belt Type | Classical |
| Edge Construction | Wrapped |
| Industry Number | B240 |
| Max. Operating Temp. | 140°F |
| Maximum Operating Temperature | 140°F |
| Min. Operating Temp. | -40°F |
| Minimum Operating Temperature | -40°F |
| Outside Length | 242" |
| Reinforcing Cord Material | Polyester |
| Resistance Properties | Heat Resistant, Oil Resistant |
| Thickness | 0.406" |
| Top Width | 21/32" |
| V-belt Section | B |
| V-belt Type | Classical |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.26 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- IRONCLAD KKC4PU-06-XXL Coated Glove, 2XL, Polyurethane, 1 Pair
- YOUNG BROS. STAMP WORKS 25778 Combination Letter And Number Set, Brass Stencil, 2-1/2 Inch Size
- EATON XTCEXTLA400 Terminal Lug Assembly
- EATON 6359C90H01 Stud Boot Bus Side And Closure, Type Vcp-W, 1200A
- BUSSMANN DFJ-6 High Speed Fuse 6 A, Clip Lock, Melamine Tube
- TE-CO 53821X01 Plunger Without Locking Ball #4 3/16
- DISCO 1891PK Rivet, 1/8 In Rivet Dia., Alu, 0.609 In Rivet Lg., 0.375 In To 0.5 In Grip Rng, Dome
- HUMBOLDT H-4278F270 Screen Tray and Cloth, 53µm/No. 270 Standard Mesh Size, Stainless Steel Cloth
Explore More
- KEYSHAFT
- Hazardous Location Plugs and Receptacles
- Universal Couplings
- Coatings and Wrap
- Pipe Picks
- Conveyor Accessories
- ML KISHIGO Contrasting Mesh Vests, Orange
- IRONCLAD Workcrew Light Duty Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC CP74 Series Die Grinders
- LAMP ESR5 Series Full Extension Drawer Slides
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Wide Mouth, HDPE
- WOODHEAD 130126 Series Replacement Gasket
- APOLLO VALVES Powerpress Series Reducing Female Adapters
- DRI-EAZ Dehumidifiers
- HUMBOLDT Asphalt Permeameters
- BRYANT Commercial Straight-Blade Receptacles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
CONTINENTAL B240 V-Belt, 242 Inch Outside Length, 21/32 Inch Top Width, 13/32 Inch Thick
€108.40 /unit
