| Industry Number | 1440-8MGT-12 , 8GTR-1440-12 |
| Length Type | Closed Loop |
| Material | Compounded Rubber |
| Maximum Operating Temperature | 266°F |
| Minimum Operating Temperature | -22°F |
| Number Of Teeth | 180 |
| Pitch | 8 mm |
| Pitch Length | 1440 mm |
| Reinforcing Cord Material | Aramid |
| Tooth Location | One Side |
| Tooth Shape | Modified Curvilinear |
| Top Width | 12 mm |
| Width | 12 mm |