CHAMPION 12SDX15-SSVS-R3/6 Spring Lever Check Valve, Single Flow, Inline Spring, 316 Stainless Steel
Item: CQ8PHAModel: 12SDX15-SSVS-R3/6Cross Ref: 52DE72
Product Specifications:
Item Check Valve
3-a Compliance Not Rated
Ansi Flange Class Class 150
Application Process Piping
Body Material Stainless Steel
Cap To Inlet Center 1 1/2"
Check Mechanism Swing
Connection Size - Side 1 12"
Connection Size - Side 2 12"
Connection Type - Side 2 Wafer
Cracking Pressure 0.29 psi
For Media Fluids
Grade Grade 316
Height - Cap To Inlet Center 1 1/2"
Includes Counterweight No Counterweight
Length 16 1/8"
Max. Pressure (cwp) 275 psi
Max. Steam Pressure Not Rated
Max. Water Pressure 275 psi
Mechanism And Body Design Inline Spring
Media Temp. Range -40°F to +400°F
Media Temperature Range -40°F to +400°F
Mounting Orientation Horizontal/Vertical
Operating Temperature - Maximum 400°F
Operating Temperature - Minimum -40°F
Overall Height 13.656"
Overall Length 16.13"
Pipe Size, Tube Size 12"