Item: CQ8PFUModel: 12SDX12-LTBS-P1/4Cross Ref: 52DE44
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Spring Check Valve
3-a Compliance Not Rated
Ansi Flange Class Class 125
Application Process Piping
Body Material Ductile Iron
Cap To Inlet Center 1 1/2"
Check Mechanism Swing
Connection Size - Side 1 12"
Connection Size - Side 2 12"
Connection Type Wafer
Connection Type - Side 1 Wafer
Connection Type - Side 2 Wafer
Cracking Pressure 0.29 psi
Disc Material Stainless Steel
Flow Design Single
Flow Rate 3850 GPM
For Media Fluids
Grade Grade 304
Height - Cap To Inlet Center 1 1/2"
Includes Counterweight No Counterweight
Length 16 1/8"
Max. Pressure (cwp) 250 psi
Max. Steam Pressure Not Rated
Max. Temp. 250°F
Max. Water Pressure 250 psi
Mechanism And Body Design Inline Wafer
Media Temp. Range -70°F to +250°F
Media Temperature Range -70°F to +250°F
Mounting Orientation Horizontal/Vertical
Operating Temperature - Maximum 250°F
Operating Temperature - Minimum -70°F
Overall Height 14.719"
Overall Length 16.13"
Pipe Size, Tube Size 12"