Item: CQ8PHJModel: 12SDS15-SSP-RCross Ref: 52DE37
Product Specifications:
Item Check Valve
3-a Compliance Not Rated
Ansi Flange Class Class 150
Application Process Piping
Cap To Inlet Center 1 1/2"
Check Mechanism Swing
Connection Size - Side 1 12"
Connection Size - Side 2 12"
Connection Type Flange
Connection Type - Side 1 Flange
Connection Type - Side 2 Flange
Cracking Pressure 0.01 psi
Disc Material Stainless Steel
Flow Design Single
Flow Rate 1789 GPM
For Media Gas Service, Liquids, Steam
Grade Grade 316
Height - Cap To Inlet Center 1 1/2"
Includes Counterweight No Counterweight
Length 16 1/8"
Max. Pressure (cwp) 275 psi
Max. Steam Pressure Not Rated
Max. Temp. 1000°F
Max. Water Pressure 275 psi
Mechanism And Body Design Inline Wafer
Media Temp. Range -450°F to +1000°F
Media Temperature Range -450°F to +1000°F
Mounting Orientation Horizontal/Vertical
Operating Temperature - Maximum 1000°F
Operating Temperature - Minimum -450°F
Overall Height 16 1/8"
Overall Length 16.13"
Pipe Size, Tube Size 12"