Item: CQ8PGJModel: 10SDX12-LTBS-P3/6Cross Ref: 52DE50
3-a Compliance Not Rated
Ansi Flange Class Class 125
Application Process Piping
Body Material Ductile Iron
Cap To Inlet Center 1 1/2"
Check Mechanism Swing
Connection Size - Side 1 10"
Connection Size - Side 2 10"
Connection Type - Side 2 Wafer
Cracking Pressure 0.33 psi
For Media Fluids
Grade Grade 304
Height - Cap To Inlet Center 1 1/2"
Includes Counterweight No Counterweight
Length 13 3/8"
Max. Pressure (cwp) 250 psi
Max. Steam Pressure Not Rated
Max. Temp. 250°F
Max. Water Pressure 250 psi
Mechanism And Body Design Inline Wafer
Media Temp. Range -70°F to +250°F
Media Temperature Range -70°F to +250°F
Mounting Orientation Horizontal/Vertical
Operating Temperature - Maximum 250°F
Operating Temperature - Minimum -70°F
Overall Height 14.156"
Overall Length 13.38"
Pipe Size, Tube Size 10"