Item: CQ8PFAModel: 10SD15-SSBS-RCross Ref: 52DE18
3-a Compliance Not Rated
Ansi Flange Class Class 150
Application Process Piping
Body Material Stainless Steel
Cap To Inlet Center 1 1/2"
Check Mechanism Swing
Connection Size - Side 1 10"
Connection Size - Side 2 10"
Connection Type - Side 2 Wafer
Cracking Pressure 0.23 psi
Length 13 3/8"
Max. Pressure (cwp) 275 psi
Max. Steam Pressure Not Rated
Max. Temp. 250°F
Max. Water Pressure 275 psi
Overall Height 13 3/8"
Overall Length 9.563"
Pipe Size, Tube Size 10"