CHAMPION 10SD15-CSBS-R Check Valve, Single Flow, Inline Wafer, Carbon Steel, 10 Inch Pipe/Tube Size
Item: CQ8PHPModel: 10SD15-CSBS-RCross Ref: 52DE09
3-a Compliance Not Rated
Ansi Flange Class Class 150
Application Process Piping
Body Material Carbon Steel
Cap To Inlet Center 1 1/2"
Check Mechanism Swing
Connection Size - Side 1 10"
Connection Size - Side 2 10"
Connection Type - Side 2 Wafer
Cracking Pressure 0.23 psi
Length 13 3/8"
Max. Pressure (cwp) 285 psi
Max. Steam Pressure Not Rated
Max. Temp. 250°F
Max. Water Pressure 285 psi
Overall Height 13 3/8"
Overall Length 9.563"
Pipe Size, Tube Size 10"