CHAMPION 10SD12-LSBS-P Check Valve, Single Flow, Inline Wafer, Ductile Iron, 10 Inch Pipe/Tube Size
Item: CQ8PERModel: 10SD12-LSBS-PCross Ref: 52DD99
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Check Valve
3-a Compliance Not Rated
Ansi Flange Class Class 125
Application Process Piping
Body Material Ductile Iron
Cap To Inlet Center 1 1/2"
Check Mechanism Swing
Connection Size - Side 1 10"
Connection Size - Side 2 10"
Connection Type Wafer
Connection Type - Side 1 Wafer
Connection Type - Side 2 Wafer
Cracking Pressure 0.23 psi
Disc Material Stainless Steel
Flow Design Single
Flow Rate 2350 GPM
For Media Oil, Water
Grade Grade 316
Height - Cap To Inlet Center 1 1/2"
Includes Counterweight No Counterweight
Length 13 3/8"
Max. Pressure (cwp) 250 psi
Max. Steam Pressure Not Rated
Max. Temp. 250°F
Max. Water Pressure 250 psi
Mechanism And Body Design Inline Wafer
Media Temp. Range -70°F to +250°F
Media Temperature Range -70°F to +250°F
Mounting Orientation Horizontal/Vertical
Operating Temperature - Maximum 250°F
Operating Temperature - Minimum -70°F
Overall Height 13 3/8"
Overall Length 9.563"
Pipe Size, Tube Size 10"