CAROL E3602S.18.03 Cable Fire Alarm 500ft 18/2 Red | AE4ZUK 5PA30
CAROL E3602S.18.03 Cable Fire Alarm 500ft 18/2 Red
Item: AE4ZUKModel: E3602S.18.03Cross Ref: 5PA30
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Communication Cable
Application Alarm Systems, Audio Systems
Cable Length 500 ft.
Color Red
Conductor Color Code Table Number 10
Conductor Gauge 18 AWG
Conductor Size 18 AWG
Conductor Type Solid, Stranded Wire
Fire Rating Plenum
Fire Rating (data Cable) Plenum
Insulation Material PVC
Insulation Materialpim PVC
Jacket Color Red
Jacket Material PVC
Length 500 ft.
Maximum Operating Temperature 167°F
Maximum Voltage Rating 300V
Minimum Operating Temperature 32°F
Nec Article 760-61(A)
Nec Article And Type 725 CL3P, 760 FPLP, 800 CMP
Nominal Outside Dia. 0.158"
Number Of Conductors 2
Number Of Pairs 0
Outside Dia. 1/5"
Outside Diameter 0.2"
Package Type Spool
Package Type (data Cable) Reel In A Box
Plenum / Riser Rated Plenum Rated
Product Type Fire Alarm Cable
Shielded Shielded
Shielded / Unshielded Shielded
Shielding Material Foil
Solid/stranded Solid
Spool/coil Length 500 ft.
Stranded / Solid Solid
Temp. Range -4°F to +167°F
Voltage 300V