BRADY M6-32-427-PL Label, 1 1/2 Inch Size x 1 1/2 in, 1 1/2 in, Vinyl, Clear/Purple | CV2PJL 803P40
BRADY M6-32-427-PL 173837 Label, 1 1/2 x 1 1/2 Inch, 1 1/2 Inch, Vinyl, Clear/Purple, For 10 AWG to 4 AWG Wire Gauge
Item: CV2PJLModel: M6-32-427-PLCross Ref: 803P40 / 173837
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Label
Adhesive Adhesive
Adhesive Material Acrylic
Adhesive Properties Permanent
Adhesive Type Permanent
Color Clear, Purple
Finish Matte
For Print Method Thermal Transfer
Indoor/outdoor Outdoor
Indoor/outdoor Usage Outdoor
Label Attachment Style Self Laminating
Label Height 1 1/2"
Label Material Vinyl
Label Width 1 1/2"
Labels Per Row 1
Material Properties Self Laminating And Wrap Around
Material Series B-427 Series
Max. Service Temp. 158°F
Max. Wire Gauge 4 AWG
Maximum Wire Dia. 0.319"
Maximum Wire Diameter 0.32"
Minimum Service Temperature -94°F
Minimum Wire Dia. 0.157"
Minimum Wire Diameter 4/25"
Minimum Wire Gauge 10 AWG