BRADY B33D-94-2-345BK 142986 Precut Label Roll, 3/32 x 2 Inch, Polyvinylidene Fluoride, Black, For 2 AWG Wire Gauge
Item: CP6DBWModel: B33D-94-2-345BKCross Ref: 45KK75 / 142986
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Roll
Adhesive Non Adhesive
Adhesive Material Not Applicable
Application Electrical Labeling, Temperature Indicating Labeling, Wire And Cable Labeling
Color Black
Double-sided Printable Yes
Finish Matte
For Print Method Thermal Transfer
For Use With Grainger Item Number 6XGZ3
For Use With Mfr. Model Number B30-R4400-WT
Indoor/outdoor Outdoor
Label Attachment Style Heat Shrink Sleeve
Label Finish Matte
Label Height 2"
Label Material Polyvinylidene Fluoride
Label Media Format Precut Roll
Label Width 0.094"
Labels Per Roll 1
Labels Per Row 1
Legend Blank
Material Properties Heat Shrinkable
Max. Service Temp. 437°F
Max. Wire Gauge 2 AWG
Maximum Wire Dia. 0.95"
Media Format Pre Cut Roll
Metal Detectable No
Minimum Wire Dia. 0.333"