BLUE DEF DEFTP120MN Electric Operated Tote Pump, 1/2 Hp Motor Hp, 275 Gal-330 Gal For Container Size, 110VAC | CN9RQG 487A76
BLUE DEF DEFTP120MN Electric Operated Tote Pump, 1/2 Hp Motor Hp, 275 Gal-330 Gal For Container Size, 110VAC
Item: CN9RQGModel: DEFTP120MNCross Ref: 487A76
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pump
Agency Compliance CSA
Compatible Chemicals DEF
Cord Length 63"
Diesel Exhaust Fluid Compatible Yes
Discharge Connection Type BSP
Discharge Tube Inside Dia. 3/4"
Discharge Tube Outlet Od 3/4"
Display Qty 1
Duty Cycle Continuous
Explosion Proof No
Features Integrated Internal Bypass
Food Grade No
For Container Size 275 gal., 330 gal.
For Container Type Tote
For Media Type DEF
For Use With DEF 275 / 330 gal. Ibc Tote
Frequency 60 Hz
Full Load Amps 2.8A
Hose Cover Material EPDM
Hose Inside Dia. 3/4"
Hose Length 20 ft.
Hose Material EPDM
Hose Outside Dia. 3/4"
Hose Tube Material EPDM
Housing Material Die Cast Aluminum
Includes 4 ft. Suction, Discharge Hose, Polyethylene Nozzle
Includes Bung Adapter No
Includes Discharge Hose Yes
Includes Nozzle Yes
Includes Spout No
Includes Suction Tube Yes
Max. Flow Rate 10 GPM
Max. Fluid Temperature 311°F
Max. Head 10 ft.
Max. Outlet Pressure 23 psi
Max. Temp. 311°F
Max. Viscosity 5 cPS
Media Type DEF
Metered No
Min. Fluid Temp. 12°F
Min. Fluid Temperature 12°F
Min. Temp. 12°F
Motor Enclosure PA6, GF30
Motor Hp 1/2 hp
Motor Speed 3450 RPM
Motor Type Diaphragm
Nominal Voltage 110V AC
Nozzle Material Poly
Nozzle Operation Manual
Operation Type Manual
Package Type Unmetered Dispensing With Manual Shut Off
Phase 1
Power Source Electric
Pump Connection Inside Dia. 3/4"
Pump Connection Outside Dia. 3/4"
Pump Connection Type BSP
Pump Package Type Unmetered Dispensing With Manual Shut-Off
Runs Dry No
Seal Material EPDM
Self Priming Yes
Suction Tube Inside Dia. 3/4"
Suction Tube Length 48"
Suction Tube Material EPDM
Suction Tube Outside Dia. 3/4"
Thermal Protection Yes
Variable Speed No
Voltage Rating 120V AC