BLANCETT B110-375-1/2 Flowmeter Turbine 0.3 Gpm 1/2 Inch Mnpt | AE9YWN 6NZR9
BLANCETT B110-375-1/2 Flowmeter Turbine 0.3 Gpm 1/2 Inch Mnpt
Item: AE9YWNModel: B110-375-1/2Cross Ref: 6NZR9
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Flowmeter
Accuracy % -1% to +1%
Chamber Material Stainless Steel
Compatible Flow Materials Oils, Water
Connection Size 1/2"
Connection Type NPT
Fits Pipe Size 3/8"
Fitting 1/2" MNPT
Flow Material Water And Low Viscosity Fluids
Flow Range 0.6-3 GPM
Flow Rate Range 0.6-3 GPM
Flowmeter Type Turbine
Fluid Temp. -150°F to +350°F
For Pipe Size 3/8"
Gpm Max. 0.3 GPM
Gpm Max. 0.3
Grade Grade 316
Housing Material Stainless Steel
Includes Flow Rate Adjustment Knob No
Includes Pressure Gauge No
Includes Totalizer No
Inlet/outlet Connection 1/2"
Inlet/outlet Connection Type NPT
Max. Flow Rate 0.3 GPM
Max. Flow Rate 3 GPM
Max. Operating Pressure 5000 psi
Max. Pressure 5000 psi
Max. Temp. 425°F
Max. Viscosity 150 SUS
Media Temp. Range -150°F to +425°F
Media Temperature (maximum) 425°F
Media Temperature Range -150°F to +425°F
Media Type Oils, Water
Min. Flow Rate 0.6 GPM
Min. Media Temp. -150°F
Mounting Location Inline
Mounting Orientation Universal
O-ring Material Not Applicable
Output Type Standard Frequency Pulse
Overall Width 1.9"
Overall Height 3"
Overall Length 3"
Overall Width 1 7/8"
Pressure Drop - 100% Flow 3.75 psi
Pressure Drop - 100% Flow (psi) 3.75