FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Radial Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Ball Material Grade | Grade 52100 |
| Bearing Industry Number | 1657 |
| Bearing Material | Steel |
| Bearing Type | Double Shielded Ball |
| Bore Dia. | 1 1/4" |
| Bore Diameter Tolerance | -0.00045" to 0" |
| Bore Tolerance | -0.00045" to 0" |
| Cage Material | Steel |
| Closure | Double Shielded |
| Closure & Seal Type | Double Shielded |
| Dynamic Load Capacity | 3369 lbs. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 3369 lbf. |
| For Environment | Oily, Greasy |
| Includes Retaining Ring | No |
| Industry Number | 1657ZZ |
| Lubricant Material | Polyrex EM |
| Lubrication | Polyrex EM Grease |
| Max. Speed | 6000 RPM |
| Maximum Axial Load | 3369 lbf. |
| Maximum Speed | 7500 RPM |
| Maximum Temperature | 350°F |
| Minimum Temperature | -40°F |
| Number Of Rows | 1 |
| Outer Ring Width | 0.687" |
| Outside Dia. | 2.562" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.001" to +0.001" |
| Outside Diameter | 2 9/16" |
| Outside Diameter Tolerance | -0.0005" to 0" |
| Retaining Ring Groove | No |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Ring Material Grade | AISI 52100 |
| Shield Material | Stainless Steel |
| Standards | Afbma, Iso Certified 9001 |
| Static Load Capacity | 2251 lbs. |
| Static Radial Load Capacity | 2251 lbf. |
| Temp. Range | -40°F to +350°F |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.24 |
| Ship height (cm) | 1.75 |
| Ship length (cm) | 6.51 |
| Ship width (cm) | 6.51 |
| HS code | 8482105052 |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Punch Down Tools
- Sealants
- Level Gages
- Pipe Hanger Strap
- Carbon Steel Perforated Sheets
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White, Shirred Slip-On Cuff
- MILLER BY HONEYWELL Double D-Ring Body Belts, With Pad
- ANSELL 48-101 Hyflex Black Pu Coated Multi Purpose Gloves
- VALEO GLOVES Economy 7 Inch Elastic Belts
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Polyurethane, Palm Dipped, Blue
- REELCRAFT Spring Retractable Cord Reels, L70000 Series
- PREDATOR Coarse Grade Arbor Mount Sanding Disc
- BLUCHER Closet Bend, 45 Degrees
- APPROVED VENDOR Street Elbow, 45 Degrees, FNPT x MNPT, Galvanised Malleable Iron
- APPROVED VENDOR Stationary Wire Shelving
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BL BEARINGS 1657 ZZ PRX Radial Ball Bearing Ps 32mm 1657zz
€21.42 /unit
