BISON GEAR & ENGINEERING 027-725K0060F Hypoid Gearmotor 28 rpm TEFC 230/460VAC | AH7LGM 36VP05
BISON GEAR & ENGINEERING 027-725K0060F Hypoid Gearmotor 28 rpm TEFC 230/460VAC
Item: AH7LGMModel: 027-725K0060FCross Ref: 36VP05
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item AC Gearmotor
Application Agriculture, Conveyors, Food And Beverage Equipment, Industrial Machinery, Packaging
Base To Center Of Shaft 2.15"
Bearing Type Ball
Capacitor Required Yes
Duty Rating Continuous
Enclosure Type Totally Enclosed Fan Cooled
Frequency 50/60 Hz
Full Load Amps 1.2/1.5/0.81/0.86A
Full Load Current 0.81A @ 60 Hz @ 480 Vc, 0.86A @ 50 Hz @ 480 Vc, 1.2A @ 60 Hz @ 230 Vc, 1.5A @ 50 Hz @ 230 Vc
Gear Case Material Aluminum
Gear Material Steel
Gear Ratio 60:1
Gear Type Hypoid
Gearmotor Mounting Position All Angle
Gearmotor Shaft Orientation Right Angle
Housing Finish Powdered Coat Paint, Anodized
Housing Material Gearbox Powdered Coated Paint, Motor Anodized
Housing Mount Hole Size 0.473"
Input Horsepower 0.2 hp
Input Hp 1/5 hp
Inverter Rated Yes
Inverter Rating 601
Length Less Shaft 15.38"
Lubrication Grease
Max. Ambient Temp. 40°C
Maximum Ambient Temperature 104°F
Maximum Output Speed 23 RPM @ 50 Hz, 28 RPM @ 60 Hz, 42 RPM @ 90 Hz
Maximum Torque 360 lbs.-in.
Motor Duty Class Continuous
Motor Enclosure Totally Enclosed Fan Cooled
Motor Insulation Class Class F
Motor Type 3-Phase
Mount Hole Center-to-center Length 4 24/25"
Mount Hole Center-to-center Width 4.33"
Mount Type All Angle
Mounting Orientation Any Angle
Nameplate Rpm 28 RPM
No Load Rpm 28 RPM
Number Of Brake Discs Required 0
Number Of Housing Mount Holes 4
Operating Voltage 230/460V AC
Output Shaft Dia. 1"
Output Shaft Height 2.15"