BINKS 2465-14HV-32S0 Hvlp Spray Gun Medium Pressure | AG2WAG 32KL77
BINKS 2465-14HV-32S0 Hvlp Spray Gun Medium Pressure
Item: AG2WAGModel: 2465-14HV-32S0Cross Ref: 32KL77
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item HVLP Spray Gun
Air Consumption 15.5 CFM @ 10 psi
Air Inlet 1/4"
Air Inlet Size 1/4"
Compatible Fluid Type Coatings, Paints
Cup Capacity 0 oz.
Fluid Delivery Speed Medium
Fluid Delivery Type Pressure
For Use With Industrial Coatings
Includes Hardened Stainless Steel, Heat Treated Fluid Nozzle
Paint Viscosity Optimum Range Medium
Pattern Size 8" to 12"
Product Type Hvlp Spray Gun
Series Trophy Series
Spray Pattern Size - Maximum 12"
Spray Pattern Size - Minimum 8"
Spray Pattern Width 8" to 12"
Spray Technology HVLP
Tip Size Included 1.4 mm