FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Door Lever Lockset |
| Ada Compliant | Yes |
| Ansi Grade | Grade 2 |
| Ansi Lockset Function | Passage |
| Backset | 2 3/4" |
| Bolt Type | Latch Bolt |
| Cylinder Core Type | Not Included |
| Door Thickness - Maximum | 1 3/4" |
| Door Thickness - Minimum | 1 3/8" |
| Electrical/mechanical | Mechanical |
| Features | Anti Lockout, Heavy Duty Torsion Spring, Round Latch, Tubular |
| Finish | Dark Oxidized Satin Bronze, Oil Rubbed |
| Fire Rating | 3 hrs. |
| For Use With | Metal Or Wood Doors |
| Function | Passage |
| General Lockset Function | Passage Lever Locksets |
| Hand Orientation | Non Handed |
| Handle Material | Zinc |
| Handle Type | Lever |
| Includes | Mounting Hardware |
| Includes Core | No |
| Inside Locking Access | Not Lockable |
| Key Type | Not Keyed |
| Keyway Type | Less Cylinder |
| Knob/handle Material | Bronze |
| Ligature Resistance | Not Ligature Resistant |
| Ligature Resistant | No |
| Location Type | Commercial |
| Lock Assembly Type | Cylindrical |
| Lockset Function Ansi Code | F75 |
| Lockset Handle Type | Lever |
| Lockset Performance Strength | Standard Duty |
| Lockset Style | Summit |
| Lockset Type | Mechanical |
| Mortise / Cylindrical | Cylindrical |
| Number Of Keys | 0 |
| Number Of Pins | 6 |
| Outside Locking Access | Not Lockable |
| Performance Duty Rating | 2 |
| Pins | 0 |
| Properties | Locking |
| Required Door Thickness | 1 3/8" to 1 3/4" |
| Strike Dim. | 2 3/4" x 2 1/4" |
| Strike Plate Height | 57 mm |
| Strike Plate Width | 44.375 mm |
| Strike Type | Full Lip |
| Style | Summit |
| Ul Fire Rating | UL10C |
| Visual Indicator Message | No Message |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.04 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Key Type | Visual Indicator Message | Backset | Fire Rating | Style | Ligature Resistant | Number Of Keys | Strike Dim. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
45H7D3J626LH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,462.99 | |
![]() |
45H7D16J626RH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,283.84 | |
![]() |
45H7D14J626LH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,399.49 | |
![]() |
45H7D15J626RHRB | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,249.01 | |
![]() |
45H7T14J626LH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,270.07 | |
![]() |
45H7R14J626LHRB | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,326.51 | |
![]() |
45H7D3J626RH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,462.99 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Engineer/Drilling/Blacksmith Hammers
- Gauges and Electronics
- Calibration Solutions
- Retaining Rings
- Lifting Slings for Tea Cup Pipe Lifters
- ANSELL 11-920 Hyflex Blue Nitrile Coated Gloves
- TEMPCO Screw Plug Immersion Heaters, 304 Stainless Steel Screw Plug
- KEO Kounterbore Sets
- BRADY Lockout Tag
- KLEIN TOOLS Ball-Peen Hammer
- KERN AND SOHN 287 Series Spring Scales
- BURNDY YTA-R-2N Type Aluminum T-Tap Connectors
- STREN-FLEX Triangle Choker Nylon Web Slings, Steel Fittings, Type 1
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BEST QTL230M613RAFLR Door Lever Lockset, Grade 2, Su mmit, Oil Rubbed Bronze, Not Keyed
€150.69 /unit





