FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Door Lever Lockset |
| Ada Compliant | Yes |
| Ansi Grade | Grade 2 |
| Ansi Lockset Function | Passage |
| Backset | 2 3/4" |
| Bolt Type | Latch Bolt |
| Cylinder Core Type | Not Included |
| Door Thickness - Maximum | 1 3/4" |
| Door Thickness - Minimum | 1 3/8" |
| Electrical/mechanical | Mechanical |
| Features | Anti Lockout, Heavy Duty Torsion Spring, Square Latch, Tubular |
| Finish | Satin Nickel Plated, Clear Coated |
| Fire Rating | 3 hrs. |
| For Use With | Metal Or Wood Doors |
| Function | Passage |
| General Lockset Function | Passage Lever Locksets |
| Hand Orientation | Non Handed |
| Handle Material | Zinc |
| Handle Type | Lever |
| Includes | Mounting Hardware |
| Includes Core | No |
| Inside Locking Access | Not Lockable |
| Key Type | Not Keyed |
| Keyway Type | Less Cylinder |
| Knob/handle Material | Zinc |
| Ligature Resistance | Not Ligature Resistant |
| Ligature Resistant | No |
| Location Type | Commercial |
| Lock Assembly Type | Cylindrical |
| Lockset Function Ansi Code | F75 |
| Lockset Handle Type | Lever |
| Lockset Performance Strength | Standard Duty |
| Lockset Style | Sierra |
| Lockset Type | Mechanical |
| Mortise / Cylindrical | Cylindrical |
| Number Of Keys | 0 |
| Number Of Pins | 6 |
| Outside Locking Access | Not Lockable |
| Performance Duty Rating | 2 |
| Pins | 0 |
| Properties | Locking |
| Required Door Thickness | 1 3/8" to 1 3/4" |
| Strike Dim. | 2 3/4" x 2 1/4" |
| Strike Plate Height | 57 mm |
| Strike Plate Width | 44.375 mm |
| Strike Type | Full Lip |
| Style | Sierra |
| Ul Fire Rating | UL10C |
| Visual Indicator Message | No Message |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.06 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Key Type | Visual Indicator Message | Backset | Fire Rating | Style | Ligature Resistant | Number Of Keys | Strike Dim. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
45H7D3J626LH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,462.99 | |
![]() |
45H7D16J626RH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,283.84 | |
![]() |
45H7D14J626LH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,399.49 | |
![]() |
45H7D15J626RHRB | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,249.01 | |
![]() |
45H7T14J626LH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,270.07 | |
![]() |
45H7R14J626LHRB | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,326.51 | |
![]() |
45H7D3J626RH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,462.99 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Mounting Base
- Humidifier and Dehumidifier Accessories
- Oil Gauging Tape Measures
- Metal Detectable Markers and Pens
- Bonding and Grounding Wire Accessories
- OIL SAFE Bulk System QC Upgrade Kits
- DESTACO 323-M Series Pull Action Latch Clamps
- ASHCROFT E Bimetallic Thermometer, 3 Inch External Adjust, Rear Connection
- FACOM 116 Sliding Jaw Hook And Pin Wrenches
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 2 1/4-8 Un
- APOLLO VALVES Powerpress Series Flange Adapters
- WORLDWIDE ELECTRIC SMR Backstop Assemblies
- ERICKSON Milling Chucks
- MITUTOYO 182 Series Steel Rules
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BEST QTL230E619SAFLS Door Lever Lockset, Grade 2, Sierra, Satin Nickel, Not Keyed
€129.09 /unit





