BEST QTL230A613SAFLR Door Lever Lockset, Grade 2, Slate, Oil Rubbed Bronze, Not Keyed
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Door Lever Lockset |
| Ada Compliant | Yes |
| Ansi Grade | Grade 2 |
| Ansi Lockset Function | Passage |
| Backset | 2 3/4" |
| Door Thickness - Maximum | 1 3/4" |
| Door Thickness - Minimum | 1 3/8" |
| Finish | Dark Oxidized Satin Bronze, Oil Rubbed |
| Fire Rating | 3 hrs. |
| General Lockset Function | Passage Lever Locksets |
| Inside Locking Access | Not Lockable |
| Key Type | Not Keyed |
| Keyway Type | Less Cylinder |
| Knob/handle Material | Bronze |
| Location Type | Commercial |
| Lock Assembly Type | Cylindrical |
| Lockset Handle Type | Lever |
| Lockset Style | Slate |
| Lockset Type | Mechanical |
| Number Of Keys | 0 |
| Number Of Pins | 6 |
| Outside Locking Access | Not Lockable |
| Performance Duty Rating | 2 |
| Properties | Locking |
| Strike Plate Height | 57 mm |
| Strike Plate Width | 44.375 mm |
| Strike Type | Full Lip |
| Ul Fire Rating | UL10C |
| Visual Indicator Message | No Message |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.04 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Key Type | Visual Indicator Message | Backset | Fire Rating | Style | Ligature Resistant | Number Of Keys | Strike Dim. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
45H7D3J626LH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,462.99 | |
![]() |
45H7D16J626RH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,283.84 | |
![]() |
45H7D14J626LH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,399.49 | |
![]() |
45H7D15J626RHRB | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,249.01 | |
![]() |
45H7T14J626LH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,270.07 | |
![]() |
45H7R14J626LHRB | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,326.51 | |
![]() |
45H7D3J626RH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,462.99 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Drawer Bins
- Paint Roller Kits
- Door Holders
- Forklift Booms
- Eductor-Jet Pumps
- AKRO-MILS 30138 Shelf Bins
- VIBCO US Series High Frequency Electric Vibrators
- KEO Metric NC Spotting Drills
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 3/4 Inch x 60 Yard per Roll
- DEWALT Metal Cutting Reciprocating Saw Blade
- COOPER B-LINE Type 3R Screw Cover Current Transformer Cabinets
- GROVE GEAR GR Series, B-D Style, 860 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- DUTTON-LAINSON Spacers
- PBC LINEAR Square Flanged Plain Linear Bearings, ISO Metric
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BEST QTL230A613SAFLR Door Lever Lockset, Grade 2, Slate, Oil Rubbed Bronze, Not Keyed





