FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Lever |
| Ada Compliant | Yes |
| Ansi Grade | Grade 1 |
| Ansi Lockset Function | Storeroom |
| Backset | 2 3/4" |
| Bolt Type | Latch Bolt |
| Cylinder Core Type | Large Format Interchangeable Core Cylinder |
| Door Thickness - Maximum | 2 1/4" |
| Door Thickness - Minimum | 1 3/4" |
| Electrical/mechanical | Mechanical |
| Features | Hardened Steel Through-Bolt Studs |
| Finish | Satin Chrome |
| Fire Rating | 3 hrs. |
| For Use With | Swinging Doors |
| Function | Storeroom |
| General Lockset Function | Storeroom Lever Locksets |
| Hand Orientation | Non Handed |
| Handle Material | Plated Zinc |
| Handle Type | Lever |
| Includes | Door Prep Template |
| Key Type | Not Keyed |
| Keying | Unkeyed |
| Keyway Type | None |
| Knob/handle Material | Zinc |
| Ligature Resistance | Not Ligature Resistant |
| Ligature Resistant | No |
| Location Type | Commercial |
| Lock Assembly Type | Cylindrical |
| Lockset Function Ansi Code | F86 |
| Lockset Handle Type | Lever |
| Lockset Performance Strength | Heavy Duty |
| Lockset Style | 9K Curved Return Lever |
| Lockset Type | Mechanical |
| Mortise / Cylindrical | Cylindrical |
| Mounting Style | Thru Bolt |
| Number Of Keys | 0 |
| Number Of Pins | 7 |
| Outside Locking Access | Keyway |
| Performance Duty Rating | 1 |
| Pins | 7 |
| Properties | Locking |
| Required Door Thickness | 1 3/4" to 2 1/4" |
| Strike Dim. | 4 7/8" x 1 1/4" |
| Strike Plate Height | 4 7/8" |
| Strike Type | Curved Lip |
| Style | 9K Curved Return Lever |
| Visual Indicator Message | No Message |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.87 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Key Type | Visual Indicator Message | Backset | Fire Rating | Style | Ligature Resistant | Number Of Keys | Strike Dim. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
45H7D3J626LH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,462.99 | |
![]() |
45H7D16J626RH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,283.84 | |
![]() |
45H7D14J626LH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,399.49 | |
![]() |
45H7D15J626RHRB | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,249.01 | |
![]() |
45H7T14J626LH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,270.07 | |
![]() |
45H7R14J626LHRB | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,326.51 | |
![]() |
45H7D3J626RH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,462.99 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Tape Machine and Dispenser Accessories
- Gas Welding Tips
- Receptacle and Switch Wiring Modules
- Class D - Milk Bottle - Fuses
- Drain Stoppers
- DUPONT Collared Disposable Coveralls
- SALISBURY Class 0 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Red
- CONDOR Coated Gloves, Foam, Nitrile, Palm Dipped
- MAYHEW TOOLS Pilot Punches, SAE
- LEWISBINS Pick Rack
- GROTE Double Seal Pigtail
- PASS AND SEYMOUR Plugtail Series Illuminated Toggle Switches
- EBERBACH E3500 Series Variable Speed Cutting Mills
- JUNO LIGHTING GROUP Connectors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BEST 9K37D14CS3626 Lever, Grade 1, 9K Curved Return Lever, Satin Chrome, Not Keyed, Cylindrical
€1,013.17 /unit





