FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Lever |
| Ada Compliant | Yes |
| Backset | 2 3/4" |
| Cylinder Core Type | Not Included |
| Electrical/mechanical | Mechanical |
| Finish | Satin Chrome |
| For Use With | Swinging Doors |
| Function | Entrance |
| Handle Material | Plated Zinc |
| Handle Type | Lever |
| Includes | Door Prep Template, Installation Instructions |
| Key Type | Not Keyed |
| Keying | Unkeyed |
| Keyway Type | None |
| Ligature Resistant | No |
| Location Type | Commercial |
| Lockset Performance Strength | Heavy Duty |
| Mortise / Cylindrical | Cylindrical |
| Number Of Keys | 0 |
| Pins | 7 |
| Required Door Thickness | 1 3/4" to 2 1/4" |
| Strike Dim. | 4 7/8" x 1 1/4" |
| Strike Type | Curved Lip Strike |
| Style | 9K Contour Angle Lever |
| Visual Indicator Message | No Message |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.94 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Key Type | Visual Indicator Message | Backset | Fire Rating | Style | Ligature Resistant | Number Of Keys | Strike Dim. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
45H7D3J626LH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,462.99 | |
![]() |
45H7D16J626RH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,283.84 | |
![]() |
45H7D14J626LH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,399.49 | |
![]() |
45H7D15J626RHRB | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,249.01 | |
![]() |
45H7T14J626LH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,270.07 | |
![]() |
45H7R14J626LHRB | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,326.51 | |
![]() |
45H7D3J626RH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,462.99 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Annular Cutter Sets
- Electric Actuated Butterfly Valves
- Motor Mount Adapters
- Shrink Wrap Bags
- Fluorescent Lighting Battery Backup Systems
- RINGERS GLOVES Light Duty Liner Cut Resistant Gloves
- MECHANIX MG-F72 TAA Original Coyote Small Work Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC Vibration-Damped Needle Scalers, Metric
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 1/2 Inch x 500 Inch per Roll
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 15/16-20 Unef
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 1 1/8-7 Unc Lh
- SPEARS VALVES CPVC Duct Fitting Crosses, Belled Socket
- WRIGHT TOOL 1/4 Inch Drive 6 Point Standard Metric Sockets
- BISHOP-WISECARVER UtiliTrak Series Lubrication Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BEST 9K37AB15DS3626 Lever, Grade 1, 9K Contour Angle Lever, Satin Chrome, Not Keyed, Cylindrical
€1,073.03 /unit





