FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Lever |
| Ada Compliant | Yes |
| Ansi Grade | Grade 1 |
| Ansi Lockset Function | Passage |
| Backset | 2 3/4" |
| Bolt Type | Latch Bolt |
| Cylinder Core Type | Large Format Interchangeable Core Cylinder |
| Door Thickness - Maximum | 2 1/4" |
| Door Thickness - Minimum | 1 3/4" |
| Electrical/mechanical | Mechanical |
| Features | Hardened Steel Through-Bolt Studs |
| Finish | Satin Chrome |
| Fire Rating | 3 hrs. |
| For Use With | Swinging Doors |
| Function | Passage |
| General Lockset Function | Passage Lever Locksets |
| Hand Orientation | Non Handed |
| Handle Material | Zinc |
| Handle Type | Lever |
| Includes | Cylindrical Lock, Installation Hardware |
| Inside Locking Access | Not Lockable |
| Key Material | Nickel Silver |
| Key Type | Not Keyed |
| Keying | Not Keyed |
| Keyway Type | None |
| Knob/handle Material | Zinc |
| Ligature Resistance | Not Ligature Resistant |
| Ligature Resistant | No |
| Location Type | Commercial |
| Lock Assembly Type | Cylindrical |
| Lockset Function Ansi Code | F75 |
| Lockset Handle Type | Lever |
| Lockset Performance Strength | Heavy Duty |
| Lockset Style | 9K Contour Angle Return Lever |
| Lockset Type | Mechanical |
| Mortise / Cylindrical | Cylindrical |
| Mounting Style | Thru Bolt |
| Number Of Keys | 0 |
| Number Of Pins | 0 |
| Outside Locking Access | Not Lockable |
| Performance Duty Rating | 1 |
| Pins | 0 |
| Properties | Locking |
| Required Door Thickness | 1 3/4" to 2 1/4" |
| Strike Dim. | 2 3/4" x 1 1/8" |
| Strike Plate Height | 4 7/8" |
| Strike Type | Curved Lip |
| Style | 9K Angled |
| Visual Indicator Message | No Message |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.86 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Key Type | Visual Indicator Message | Backset | Fire Rating | Style | Ligature Resistant | Number Of Keys | Strike Dim. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
45H7D3J626LH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,462.99 | |
![]() |
45H7D16J626RH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,283.84 | |
![]() |
45H7D14J626LH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,399.49 | |
![]() |
45H7D15J626RHRB | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,249.01 | |
![]() |
45H7T14J626LH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,270.07 | |
![]() |
45H7R14J626LHRB | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,326.51 | |
![]() |
45H7D3J626RH | Not Keyed | No Message | 2 3/4" | 3 hrs. | 40 H Escutcheon | No | - | 4 7/8" x 1 1/4" | €1,462.99 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Long Nose and Needle Nose Pliers
- Upblast Centrifugal Roof Vents Less Drive Pkg
- 5 X 20mm Glass and Ceramic Fuses
- Calibration Solutions
- Rubber Hoses
- OIL SAFE Rectangular Paper Content Labels
- KEO Combined Drills And Countersinks, Single-End Plain-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- HOFFMAN Heavy Duty Panel Supports
- ANVIL XH AAR Caps, Galvanized
- DAZOR LumiRay LED Mobile Floor Stand Light
- PARKER Plugs
- REGAL Taper Shank Twist Drill Bits, HSS, Steam Oxide
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BEST 9K30N15CS3626 Lever, Grade 1, 9K Angled, Satin Chrome, Not Keyed
€730.21 /unit





