FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar Clamp |
| Application | Woodworking |
| Bar Material | Cold Drawn Alloy Steel |
| Bar Material | Steel |
| Bar Size | 1-5/16 |
| Bar Thickness | 7/16" |
| Bar Thickness (in.) | 7/16 |
| Bar Width | 1 3/8" |
| Bar Width (in.) | 1-3/8 |
| Clamp Face (in.) | 1-17/64 |
| Clamping Capacity1 | 50" |
| Clamping Force | 1540 lbs. |
| Clamping Surface D | 2" |
| Clamping Surface D (in.) | 2 |
| Clamping Surface Depth | 2" |
| Clamping Surface W (in.) | 1-17/64 |
| Duty Rating | Medium Duty |
| Handle Length | 5 3/16" |
| Handle Material | Composite Plastic |
| Includes | Clamp Anvil, Ergonomic Handle, Plastic Protective Pads |
| Jaw Pad Type | Standard |
| Jaw Pad Width | 1 1/2" |
| Max. Jaw Opening | 50" |
| Nominal Clamping Pressure | 1540 lb. |
| Nominal Clamping Pressure | 1540 lbs. |
| Nominal Rail Size (in.) | 1-3/8 |
| Opening | 50" |
| Opening | 50 |
| Overall Width | 9" |
| Pad Type | Standard |
| Slide Mechanism | Clutch |
| Spindle Dia. | 45/64 |
| Spindle Diameter1 | 3/4" |
| Swivel Pad | 1-1/2 |
| Swivel Type | Replaceable |
| Throat Depth | 4 1/2" |
| Type | Sliding Arm |
| Width | 9" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.95 |
| Ship height (cm) | 7.62 |
| Ship length (cm) | 139.7 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
| Country of Origin | DE |
Product Variants
| Product | Model | Max. Jaw Opening | Throat Depth | Clamping Force | Duty Rating | Jaw Pad Type | Slide Mechanism | Handle Style | Shape | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
TGJ2.506+2K | 6" | 2 1/2" | - | - | Swivel | - | Screwdriver | - | €35.41 | |
![]() |
TGJ2.512+2K | 12" | 2 1/2" | 600 lbs. | Light Duty | Standard | Clutch | - | - | €36.57 | |
![]() |
TGJ2.518+2K | 18" | 2 1/2" | 600 lbs. | Light Duty | Standard | Clutch | - | - | €40.95 | |
![]() |
TGJ2.524+2K | 24" | 2 1/2" | 600 lbs. | Light Duty | Standard | Clutch | - | - | €45.47 | |
![]() |
TGJ2.530+2K | 30" | 2 1/2" | 600 lbs. | Light Duty | Standard | Clutch | - | - | €50.25 | |
![]() |
TGJ2.536+2K | 36" | 2 1/2" | 600 lbs. | Light Duty | Standard | Clutch | - | - | €51.75 | |
![]() |
TG4.008+2K | 8" | 4" | 880 lbs. | Light Duty | Swivel | Clutch | Screwdriver | F | €49.56 |
Explore Products
- TRION 255649-105 Filter 25 Inch Width 5 Inch D 16 Inch H
- GRAINGER 460200-WHT-00600-05409 Rope 600 Feet White Twisted Polyester
- VOLLRATH 6433480 Spoon, 13 5/16 Inch Length, 3 1/4 Inch Width, Stainless Steel, Purple
- HONEYWELL VFF2JV1Y2A/M
- JOHNSON CONTROLS T-4000-3144 Thermostat Cover, Thermostat Cover, Cover With Logo, White
- ENERPAC G899044 Ring
- HUMBOLDT HM-1220.70.4 Consolidation Cell Part, Calibration Disk, 70mm
- TSUBAKI H50B18 SPKT
Explore More
- KEYSHAFT
- Process Calibrator Accessories
- Tarp Accessories
- Snubber Hose
- Fiber Optic Patch Cords
- Protractors
- DESTACO 810 Series Replacement Clamp Assembly
- ANSELL 97-011 Activarmr Cold Weather Work Gloves
- SALISBURY ILP Series Top Grain Cowhide Leather Gloves
- MUELLER INDUSTRIES LF358-N Bronze Body Y Strainers
- GARLAND MFG Rawhide Mallets
- ALL GEAR Cherry Bomb II Arborist Climbing Lines
- SHEL LAB Incubators
- HUMBOLDT Mortar Bar Containers
- DYNABRADE Spacers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BESSEY TGK4.550+2K Bar Clamp Sliding Arm 50 Inch
€164.05 /unit
