BERNER KSB4144AQ-G High Velocity Air Curtain 18 Inch D | AE9FUW 6JGV0
BERNER KSB4144AQ-G High Velocity Air Curtain 18 Inch D
Item: AE9FUWModel: KSB4144AQ-GCross Ref: 6JGV0
In Stock
Get it by Friday, May 22
Air Velocity 5000 FPM
Air Volume 9584 CFM
Control Type Activation Switch
Dba @ 10 Feet 72
Depth 18"
Finish Powder Coated
For Opening Width 12 ft.
For Outdoor Use Yes
Frequency 60 Hz
Full Load Current 8A
Max. Air Velocity 7567 FPM
Max. Air Volume 9584 CFM
Max. Amps 10.4A
Max. Door Width 12 ft.
Motor Type Permanent Split Capacitor
Nameplate Voltage 600V AC
Nozzle Width 144"
Number Of Motors 4
Number Of Speeds 1
Overall Depth 18"
Overall Height 15"
Overall Width 147"
Panel/switch Included Includes Control Panel & Door Switch
Phase 3
Power Consumption 4.48 kW
Ultraviolet Air Cleaning No
Voltage 600V
Washdown No
Width 147"