BERNER KSB3144AQ-G High Velocity Air Curtain Open Dripproof | AE9FUV 6JGU9
BERNER KSB3144AQ-G High Velocity Air Curtain Open Dripproof
Item: AE9FUVModel: KSB3144AQ-GCross Ref: 6JGU9
In Stock
Get it by Monday, May 25
Air Velocity 5000 FPM
Air Volume 7605 CFM
Control Type Activation Switch
Dba @ 10 Feet 69
Depth 18"
Finish Powder Coated
For Opening Width 12 ft.
For Outdoor Use Yes
Frequency 60 Hz
Full Load Current 6A
Housing Finish Powder Coat
Housing Material Aluminum
Includes Activation Switch, Factory Mounted Control Panel
Max. Air Velocity 7175 FPM
Max. Air Volume 7605 CFM
Max. Amps 7.8A
Max. Door Width 12 ft.
Motor Type Permanent Split Capacitor
Nameplate Voltage 600V AC
Nozzle Width 144"
Number Of Motors 3
Number Of Speeds 1
Overall Depth 18"
Overall Height 15"
Overall Width 147"
Panel/switch Included Includes Control Panel & Door Switch
Phase 3
Power Consumption 3.75 kW
Ultraviolet Air Cleaning No
Voltage 600V
Washdown No
Width 147"