BERNER KSB3132AQ-G High Velocity Air Curtain 7507 Cfm | AE9FUU 6JGU8
BERNER KSB3132AQ-G High Velocity Air Curtain 7507 Cfm
Item: AE9FUUModel: KSB3132AQ-GCross Ref: 6JGU8
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item High Velocity Air Curtain
Air Velocity 5000 FPM
Air Volume 7507 CFM
Control Type Activation Switch
Dba @ 10 Feet 69
Depth 18"
Drive Type Direct Drive
Electrical Connection Hardwired
Finish Powder Coated
For Opening Width 11 ft.
For Outdoor Use Yes
Frequency 60 Hz
Full Load Current 6A
Grille Material Aluminum
Heated/not Heated Not Heated
Height 15"
Hepa Air Cleaning No
Housing Color Gray
Housing Finish Powder Coat
Housing Material Aluminum
Includes Activation Switch, Factory Mounted Control Panel
Max. Air Velocity 7040 FPM
Max. Air Volume 7507 CFM
Max. Amps 7.8A
Max. Door Width 11 ft.
Max. Mounting Height 14 ft.
Max. Mounting Height - Insects 12 ft.
Max. Rpm 1680 RPM
Motor Enclosure Design Open Dripproof
Motor Horsepower Per Motor 1 hp
Motor Type Permanent Split Capacitor
Nameplate Voltage 600V AC
Nozzle Width 132"
Number Of Motors 3
Number Of Speeds 1
Overall Depth 18"
Overall Height 15"
Overall Width 135"
Panel/switch Included Includes Control Panel & Door Switch
Phase 3
Power Consumption 3.49 kW
Profile Type Standard Profile
Requires Hard Wiring
Sanitation Certified No
Series IDC14 Series
Ultraviolet Air Cleaning No
Voltage 600V
Washdown No
Width 135"