BERNER KSA3108AQ-G High Velocity Air Curtain 4536 Cfm | AE9FRM 6JGL6
BERNER KSA3108AQ-G High Velocity Air Curtain 4536 Cfm
Item: AE9FRMModel: KSA3108AQ-GCross Ref: 6JGL6
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item High Velocity Air Curtain
Air Velocity 4000 FPM
Air Volume 4536 CFM
Control Type Activation Switch
Dba @ 10 Feet 66
Depth 18"
Drive Type Direct Drive
Electrical Connection Hardwired
Finish Powder Coated
For Opening Width 9 ft.
For Outdoor Use Yes
Frequency 60 Hz
Full Load Current 3A
Grille Material Aluminum
Heated/not Heated Not Heated
Height 15"
Hepa Air Cleaning No
Housing Color Gray
Housing Finish Powder Coat
Housing Material Aluminum
Includes Activation Switch, Factory Mounted Control Panel
Max. Air Velocity 5166 FPM
Max. Air Volume 4536 CFM
Max. Amps 3A
Max. Door Width 9 ft.
Max. Mounting Height 10 ft.
Max. Mounting Height - Environmental 12 ft.
Max. Mounting Height - Insects 10 ft.
Max. Rpm 1680 RPM
Motor Enclosure Design Open Dripproof
Motor Horsepower Per Motor 1/2 hp
Motor Type Permanent Split Capacitor
Nameplate Voltage 600V AC
Nozzle Width 108"
Number Of Motors 3
Number Of Speeds 1
Overall Depth 18"
Overall Height 15"
Overall Width 111"
Panel/switch Included Includes Control Panel & Door Switch
Phase 3
Power Consumption 1.53 kW
Profile Type Standard Profile
Requires Hard Wiring
Sanitation Certified No
Series IDC12 Series
Ultraviolet Air Cleaning No
Voltage 600V
Washdown No
Width 111"