BERNER IDC14-4144AZ-G High Velocity Air Curtain 15 Inch Height | AE9FTZ 6JGT0
BERNER IDC14-4144AZ-G High Velocity Air Curtain 15 Inch Height
Item: AE9FTZModel: IDC14-4144AZ-GCross Ref: 6JGT0
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item High Velocity Air Curtain
Air Curtain Air Velocity 5000 FPM
Air Curtain Air Volume 9584 CFM
Air Curtain Finish Powder Coated
Air Curtain Heated No
Air Curtain Housing Material Steel
Air Curtain Max. Door Width 12 ft.
Air Temp. Rise Not Applicable
Air Velocity 5000 FPM
Air Volume 9584 CFM
Assembly Not Available
Dba @ 10 Feet 72
Depth 18"
Finish Powder Coated
For Frame Opening Width 12 ft.
For Outdoor Use Yes
Full Load Amps 12.8A
Heater Power Consumption Not Applicable
Height 15"
Includes Mounting Fasteners No
Max. Amps 12.8A
Max. Door Width 12 ft.
Mounting Hole Dia. 1/2"
Nozzle Width 144"
Number Of Motors 4
Number Of Speeds 1
Phase 3
Power Consumption 4.48 kW
Washdown No
Width 147"