BERNER IDC14-3144AA-G High Velocity Air Curtain 18 Inch D | AE9FTB 6JGN9
BERNER IDC14-3144AA-G High Velocity Air Curtain 18 Inch D
Item: AE9FTBModel: IDC14-3144AA-GCross Ref: 6JGN9
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item High Velocity Air Curtain
Air Curtain Air Velocity 5000 FPM
Air Curtain Air Volume 7605 CFM
Air Curtain Finish Powder Coated
Air Curtain Heated No
Air Curtain Housing Material Steel
Air Curtain Max. Door Width 12 ft.
Air Temp. Rise Not Applicable
Air Velocity 5000 FPM
Air Volume 7605 CFM
Dba @ 10 Feet 69
Depth 18"
Finish Powder Coated
For Frame Opening Width 12 ft.
For Opening Width 12 ft.
For Outdoor Use Yes
Frequency 50/60 Hz
Full Load Amps 37.8A
Heater Power Consumption Not Applicable
Height 15"
Includes Mounting Fasteners No
Max. Air Velocity 7175 FPM
Max. Air Volume 7605 CFM
Max. Amps 37.8A
Max. Door Width 12 ft.
Mounting Hole Dia. 1/2"
Nameplate Voltage 120V AC
Nozzle Width 144"
Number Of Motors 3
Number Of Speeds 1
Overall Depth 18"
Overall Height 15"
Overall Width 147"
Panel/switch Included Includes Control Panel & Door Switch
Phase 1
Power Consumption 3.75 kW
Washdown No
Width 147"