BERNER IDC14-3108AXY-G High Velocity Air Curtain 7188 Cfm | AE9FUF 6JGT6
BERNER IDC14-3108AXY-G High Velocity Air Curtain 7188 Cfm
Item: AE9FUFModel: IDC14-3108AXY-GCross Ref: 6JGT6
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item High Velocity Air Curtain
Air Curtain Air Velocity 5000 FPM
Air Curtain Air Volume 7188 CFM
Air Curtain Finish Powder Coated
Air Curtain Heated No
Air Curtain Housing Material Steel
Air Curtain Max. Door Width 9 ft.
Air Temp. Rise Not Applicable
Air Velocity 5000 FPM
Air Volume 7188 CFM
Dba @ 10 Feet 69
Depth 18"
Finish Powder Coated
For Frame Opening Width 9 ft.
For Opening Width 9 ft.
For Outdoor Use Yes
Frequency 60 Hz
Full Load Amps 19.5A
Heater Power Consumption Not Applicable
Height 15"
Hepa Air Cleaning No
Housing Color Gray
Housing Finish Powder Coat
Includes Mounting Fasteners No
Max. Air Velocity 7567 FPM
Max. Air Volume 7188 CFM
Max. Amps 19.5A
Max. Door Width 9 ft.
Mounting Hole Dia. 1/2"
Nameplate Voltage 208/240V AC
Nozzle Width 108"
Number Of Motors 3
Number Of Speeds 1
Overall Depth 18"
Overall Height 15"
Overall Width 111"
Panel/switch Included Includes Control Panel & Door Switch
Phase 3
Power Consumption 3.36 kW
Ultraviolet Air Cleaning No
Voltage 208/230V
Washdown No
Width 111"