BERNER IDC14-3108AA-G High Velocity Air Curtain 111 Inch Width | AE9FRY 6JGN6
BERNER IDC14-3108AA-G High Velocity Air Curtain 111 Inch Width
Item: AE9FRYModel: IDC14-3108AA-GCross Ref: 6JGN6
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item High Velocity Air Curtain
Air Curtain Air Velocity 5000 FPM
Air Curtain Air Volume 7188 CFM
Air Curtain Finish Powder Coated
Air Curtain Heated No
Air Curtain Housing Material Steel
Air Curtain Max. Door Width 9 ft.
Air Temp. Rise Not Applicable
Air Velocity 5000 FPM
Air Volume 7188 CFM
Assembly Not Available
Control Type Activation Switch
Dba @ 10 Feet 69
Depth 18"
Drive Type Direct Drive
Electrical Connection Hardwired
Finish Powder Coated
For Frame Opening Width 9 ft.
For Opening Width 9 ft.
For Outdoor Use Yes
Frequency 50/60 Hz
Full Load Amps 37.8A
Grille Material Aluminum
Heated/not Heated Not Heated
Heater Power Consumption Not Applicable
Height 15"
Hepa Air Cleaning No
Housing Color Gray
Housing Finish Powder Coat
Housing Material Aluminum
Includes Activation Switch, Factory Mounted Control Panel
Includes Mounting Fasteners No
Max. Air Velocity 7567 FPM
Max. Air Volume 7188 CFM
Max. Amps 37.8A
Max. Door Width 9 ft.
Max. Mounting Height 14 ft.
Max. Mounting Height - Insects 12 ft.
Max. Operating Temp. Not Available
Max. Rpm 1680 RPM
Min. Operating Temp. Not Available
Motor Enclosure Design Open Dripproof
Motor Horsepower Per Motor 1 hp
Motor Hp 1 hp
Motor Type Permanent Split Capacitor
Mounting Height For Insect Control 12 ft.
Mounting Height For Temperature Control 14 ft.
Mounting Hole Dia. 1/2"
Nameplate Voltage 120V AC
Nozzle Width 108"
Number Of Motors 3
Number Of Speeds 1
Overall Depth 18"
Overall Height 15"
Overall Width 111"
Panel/switch Included Includes Control Panel & Door Switch
Phase 1
Power Consumption 3.36 kW
Power Cord Length Not Available
Profile Type Standard Profile
Requires Hard Wiring
Sanitation Certified No
Series IDC14 Series
Ultraviolet Air Cleaning No
Washdown No
Width 111"