BERNER IDC12-4144AZ-G High Velocity Air Curtain, 460 Volt, 6048 CFM | AE9FQV 6JGK0
BERNER IDC12-4144AZ-G High Velocity Air Curtain, 460 Volt, 6048 CFM
Item: AE9FQVModel: IDC12-4144AZ-GCross Ref: 6JGK0
Product Specifications:
Item High Velocity Air Curtain
Air Curtain Air Velocity 4000 FPM
Air Curtain Air Volume 6048 CFM
Air Curtain Finish Powder Coated
Air Curtain Heated No
Air Curtain Housing Material Steel
Air Curtain Max. Door Width 12 ft.
Air Temp. Rise Not Applicable
Air Velocity 4000 FPM
Air Volume 6048 CFM
Assembly Not Available
Control Type Activation Switch
Dba @ 10 Feet 69
Depth 18"
Finish Powder Coated
For Frame Opening Width 12 ft.
For Opening Width 12 ft.
For Outdoor Use Yes
Frequency 60 Hz
Full Load Amps 5.6A
Heater Power Consumption Not Applicable
Height 15"
Hepa Air Cleaning No
Housing Color Gray
Housing Finish Powder Coat
Includes Mounting Fasteners No
Max. Air Velocity 5166 FPM
Max. Air Volume 6048 CFM
Max. Amps 5.6A
Max. Door Width 12 ft.
Max. Mounting Height 10 ft.
Mounting Hole Dia. 1/2"
Nameplate Voltage 480V AC
Nozzle Width 144"
Number Of Motors 4
Number Of Speeds 1
Overall Depth 18"
Overall Height 15"
Overall Width 147"
Panel/switch Included Includes Control Panel & Door Switch
Phase 3
Power Consumption 2.04 kW
Washdown No
Width 147"