FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Piano Hinge |
| Color | Natural |
| Door Leaf Height | 72" |
| Door Leaf Thickness | 0.06" |
| Door Leaf Width | 1" |
| Features | Can Be Cut To Size With A Hacksaw |
| Finish | Aluminum Clear Coated |
| Frame Leaf Thickness | 0.06" |
| Frame Leaf Width | 1" |
| Hardware | Not Included |
| Hole Spacing | 2" |
| Holes | With |
| Holes Per Leaf | 36 |
| Hospital Tip | No |
| Includes Hardware | Hardware Not Included |
| Knuckle Length | 1/2" |
| Leaf Thickness | 0.06" |
| Length | 6" |
| Material | Aluminum |
| Mounting | Full Surface |
| Mounting Style | Full Surface |
| Overall Height | 72" |
| Overall Knuckle Height | 1/2" |
| Overall Width | 2" |
| Pin Dia. | 1/8" |
| Pin Material | Aluminum |
| Pin Type | Non Removable |
| Properties | Corrosion Resistant |
| Range Of Motion | 180° |
| Range Of Motion - Maximum | 180° |
| Width | 2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 0.76 |
| Ship length (cm) | 182.88 |
| Ship width (cm) | 3.05 |
| HS code | 8302106060 |
| Country of Origin | CA |
Product Variants
| Model | Holes Per Leaf | Material | Frame Leaf Width | Frame Leaf Thickness | Pin Dia. | Pin Material | Color | Leaf Thickness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1CAE5 | - | Stainless Steel | 3/8" | 0.025" | 0.062" | Stainless Steel | Natural | 0.025" | €63.77 | |
| 1CAE7 | - | Stainless Steel | 1/2" | 0.03" | 0.062" | Stainless Steel | Natural | 0.03" | €53.95 | |
| 1CAK5 | 18 | Stainless Steel | 5/8" | 0.04" | 0.094" | Stainless Steel | Natural | 1/25" | €71.88 | |
| 1CAK7 | 24 | Stainless Steel | 5/8" | 0.04" | 0.094" | Stainless Steel | Natural | 1/25" | €87.22 | |
| 1CAK9 | 36 | Stainless Steel | 5/8" | 0.04" | 0.094" | Stainless Steel | Natural | 1/25" | €92.00 | |
| 1CAL2 | 18 | Stainless Steel | 3/4" | 0.04" | 0.094" | Stainless Steel | Natural | 1/25" | €79.79 | |
| 1CAL9 | 36 | Stainless Steel | 1" | 0.04" | 0.094" | Stainless Steel | Natural | 1/25" | €95.14 |
Explore Products
- PLAST-O-MATIC CAFE1-1-125EPT-PV Electrically Actuated Ball Valve, EPDM Seal, NPT Thread Connection, PVC, 1-1/4 Inch Size
- EATON 7797C24G03 Mechanically Operated Cell Switch, 4A/3B Auxiliary Contact, 26 Inch Cell
- GATES 733220225 Hose Coupling, 2.37 Inch Length
- GRAINGER BULK-RB-S70-8 Silicone Ball, Food, 1 Inch Dia, White, Semi-Clear, 70A, -80 Deg F To 450 Deg F
- CLEVELAND C54814 1002 Straight Flute Tap, 11/16-11 Thread Size, 1 1/16 Inch Thread Length, 4 Inch Length
- PENTAIR GAC1-SS4-S18 Standard Taste/Odor Crtridge10 Inch, 20 Micron
- ADAPT-ALL 9075-16-16 Elbow, 90 deg., Female 1 Inch BSPP x Female 1 Inch BSPP, Carbon Steel
- TITAN FASTENERS AEU05044
Explore More
- KEYSHAFT
- Cabinet Exhaust and Supply Fans
- Pneumatic Casters
- Lamp Cord
- Trailer Jack Accessories
- Door Edge Guards
- OIL SAFE Fill Point ID Washers
- ANSELL 11-735 Hyflex A4 Cut Resistant Gloves
- COTTERMAN F Series Steel Fixed Ladders
- LUMAPRO Electronic Ballasts
- JOHN GUEST Stem Adapters, BSPP Thread, Acetal Gray
- BLACKBURN (T&B) Compact Mechanical Connector
- VELVAC Air Tank Black Powder Coat
- VESTIL Strapping Seals
- REGAL Metric Extension Hand Taps, Taper, Chrome Over Nitride
- BAILEIGH INDUSTRIAL Manual Horizontal Metal Cutting Band Saws
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BATTALION 4PB38 Continuous Hinge Natural 6 Feet Length 2 Inch Width
€63.05 /unit
