FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Barrier System |
| Base Dia. | 16" |
| Base Height | 4 3/4" |
| Base Material | Plastic |
| Base Type | Fillable With Water Or Sand |
| Belt Length | 15 ft. |
| Belt Material | Polyester Fabric |
| Color | Red |
| Display Qty | 1 |
| Includes | Banner Base, Banner Head, Stanchion |
| Message | No Legend |
| Post Height | 22" to 42" |
| Post Material | Plastic |
| Resistance Properties | Rust Resistant |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.11 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- CASH VALVE K5CGWA01-E2 Pressure Regulator, 1-1/2 Inch Size, 25-70 PSI, Water/Oil
- NORLAKE 150211 NOR-LAKE SCIENTIFIC 150211
- HAYWARD RV1100TE Adjustable Relief Valve 1 Inch 25 Psi Pvc
- SLOAN 3911501 ROYAL 150-1.6-9-3/4-LDIM Sink Flushometer, Manual Service, 1.6 gpf, RB Finish
- DEWALT DW2028 #2 Phillips Bit
- GORILLA MILL CEM716F4TIALN 71399 Carbide End Mill 2-1/2 Inch
- ITW BEE LEITZKE WWG-CPS-042 Cotter Pin, 2 In Lg., SS, 1/4 In Pin Dia., Gr. 18-8, Extended Prong, Plain
- MAIN FILTER INC. MF0589377 939724Q Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 9.76 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Manifold Gauge Sets
- Vehicle Stands
- Flatware Dispensers
- I-Beam and Column Protectors
- Netting Systems
- AKRO-MILS 30280 Akrobins Super Size Bins
- OIL SAFE Color Coded Drum Rings
- ANSELL 11-510 Hyflex Cut Resistant Gloves
- IRONCLAD Cold Condition Waterproof Gloves
- ANVIL 146 Series Continuous Threaded Rods, Steel
- PASS AND SEYMOUR Flexcor Series 2-1/2 Inch NPT Deluxe Strain Relief Deluxe Aluminium Cord Grips
- BALDOR / DODGE 2MAL Light Duty V-Belt Sheaves
- HUMBOLDT Limit Switches
- STARRETT 93806 Series Carbon Steel Band Knives
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BANNER STAKES PL4099 PLUS Barrier System, Red
€335.90 /unit
