BANJO FITTINGS 200POICF7/8-4.1 Cast Iron Pump, 2 Inch Size
€1,092.13 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Engine Driven Centrifugal Pump |
| Flange Type | C |
| Flange Type | C Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Impeller Dia. | 4.1" |
| Inlet Size | 2" |
| Outlet Size | 2" |
| Shaft Size | 7/8" |
| Shaft Type | Sleeve |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Housing Material | Hp | Engine Size | Tank Capacity | Style | Engine/motor Type | Type | Seal Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
200P-3 | Polypropylene | 3 1/2 hp | 127 cc | 0.75 gal. | - | Gas | Agricultural | EPDM | €1,147.26 | |
![]() |
200PH-5 | Polypropylene | 5 1/2 hp | 160 cc | 0.82 gal. | - | Gas | Agricultural | EPDM | €1,255.17 | |
![]() |
200PI-3 | Cast Iron | 3 1/2 hp | 127 cc | 0.75 gal. | - | Gas | Agricultural | Viton | €1,716.23 | |
![]() |
200PIH-5 | Cast Iron | 5 1/2 hp | 160 cc | 0.82 gal. | - | Gas | Agricultural | Viton | €1,732.94 | |
![]() |
200PI6PRO | Cast Iron | 6 1/2 hp | 208 cc | 1 gal. | - | Gas | Agricultural | Viton | €1,825.16 | |
![]() |
150PO | Polypropylene | - | - | - | Pump Only | Gasoline | Polypropylene Pumps | - | €314.92 | |
![]() |
200PO | Polypropylene | 5 hp | - | - | Pump Only | Gasoline | Polypropylene Pumps | EPDM | €376.26 |
Explore Products
- SPEARS VALVES 884-240CP Nipple, Plain End, Schedule 80, 1 Inch x 24 Size, CPVC
- SMC VALVES NCDA1U800-0600-XE16TAT Cylinder, Nca1, Bore Cylinders
- NIBCO CC01450 6106 Elbow, 45 Deg, S x S, 4 Inch Size, Polypropylene, Black
- STEARNS BRAKES 32255ADG0FC1 Brake
- TB WOODS 4RCP99 Classical V-Belt, Diene, C Belt Type, 101.9 inch Length, 4 Ribs
- SOLBERG CSL-234P-301 Inlet Vacuum Filter, Right Angle, 3 Inch Size
- MORSE CUTTING TOOLS 51052 Round Carbide Drill, ‎7/64 Inch Dia., 7/64 Inch Shank, 1-1/4 Inch Flute Length
- AMERICAN TORCH TIP 6290VVC-5/0 Cutting Tip Size 5/0
Explore More
- KEYSHAFT
- Drain Cocks
- Air Vents
- Gear Lockers
- Stair Unit Accessories
- Air Hose/Electrical Cord Combination Reels
- RINGERS GLOVES Light Duty Liner Cut Resistant Gloves
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 600V Delta Primary Volts, 480Y/277 Tap Secondary Volts
- MORSE DRUM Valve Kit
- HONEYWELL Medium Force Damper Actuators
- COOPER B-LINE B267R Three Hole Right Single Corner Wing Fittings
- SPEARS VALVES CPVC Premium Actuated Electric Diaphragm Valves, Flanged, FKM O-Ring
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BANJO FITTINGS 200POICF7/8-4.1 Cast Iron Pump, 2 Inch Size
€1,092.13 /unit






