BALDWIN FILTERS RS5730 Outer Air Element 13-3/32 x 16-1/8 Inch
Get it by Monday, Jun 1
€341.84 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Air Filter Element |
| Air Filter Design | Radial |
| Description/special Features | Radial Seal Outer Air Element |
| Element Only | No |
| Features | Radial Seal Outer Air Element |
| Height | 16 1/8" |
| Includes | 8 9/32" (210.3) I. Gasket |
| Length | 16 1/8" |
| Outside Dia. | 13 3/32" |
| Overall Height | 16 1/8" |
| Overall Length | 16 1/8" |
| Overall Width | 13 3/32" |
| Product Type | Engine Air Filter |
| Width | 13 3/32" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.84 |
| Ship height (cm) | 49.02 |
| Ship length (cm) | 38.35 |
| Ship width (cm) | 38.61 |
| Country of Origin | MA |
Product Details:
- Special Features: Radial Seal Outer Air Element
Product Variants
| Product | Model | Air Filter Design | Height | Outside Dia. | Air Filter | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
RS5506 | Element Only | 18" | 10" | - | €192.76 | |
![]() |
RS5508 | Element Only | 20 13/16" | 10.593" | - | €521.93 | |
![]() |
RS4445 | Element Only, Radial | 11 1/2" | 5 31/32" | - | €33.67 | |
![]() |
RS5510 | Element Only, Radial | 21" | 7.156" | - | €119.68 | |
![]() |
RS5509 | Element Only, Radial | 21 1/2" | 12 3/32" | - | €221.37 | |
![]() |
RS5559 | Element Only, Radial | 17 1/3" | 5 1/2" | - | €75.68 | |
![]() |
RS5470 | Element Only, Radial | 25 1/2" | 11 11/16" | - | €233.68 |
Explore Products
- HUGHES SAFETY 33G45G Combination Shower and Eye / Face Wash, Closed ABS
- WALTER TOOLS C4-PDJNR-27050-11 5011934 Indexable Cutting Unit Head for External Turning, 74 mm Overall Length, Lever Lock
- HUB CITY 0220-17891 Worm Gear Speed Reducer, Solid Input/Output Shaft, Right Worm
- FENNER DRIVES B602115 Keyless Bushing Diameter 1.9375 Inch 7 Bolt
- APPROVED VENDOR M01200.200.0120 Hex Head Cap Screw, M20x2.5 Thread Size, Steel, 120mm Lg., 12.5mm Head Ht., Zn Plated
- BEVEL TOOL 2042000 Pneumatic Motor Bevel Tool, 12mm Bevel Depth
- MARTIN SPROCKET 17646 Impact Socket, Deep, SAE, 6 Point, 1 Inch Drive, 1 7/16 Inch Size, Alloy Steel
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS SPTM495FA-10EX 120779 Single Profile Thread Mill, Carbide, 0.495 Dia, 4 Flutes, 1/2 Shank Dia
Explore More
- KEYSHAFT
- Cylinder Caddies
- Glass and Ceramic Drill Bits
- Thermocouple Adapters
- Regenerative Blower Mufflers
- Hydraulic PTO Pumps
- AKRO-MILS 30084 Shelfmax Shelf Bins
- FABENCO DVG Series Loading Dock Safety Gates with Vertical Lifts
- ANSELL 11-541 Hyflex Lightweight Cut Resistant Industrial Gloves
- LITTLE GIANT LADDERS Flip-N-Lite Aluminum Stepladders
- VIEGA PROPRESS XL-C 45 Degree Elbow, Press x Press
- RUBBERMAID Commercial Faucet, Brass
- TANIS BRUSHES Extruded Aluminium and Flexible PVC Metal Back Strip Brush Holders
- COOPER B-LINE Type 4X Continous Hinge Cover JIC Enclosures
- BLACK & DECKER Regulator Kits
- PARKER 1213 Series Parflare PFA Tube Fitting Nuts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDWIN FILTERS RS5730 Outer Air Element 13-3/32 x 16-1/8 Inch
€341.84 /unit
