FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Air Filter Design | Radial |
| Description/special Features | Inner Air Filter |
| Element Only | No |
| Height | 14 3/8" |
| Length | 14 3/8" |
| Outside Dia. | 4 1/16" |
| Width | 4 1/16" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.9 |
| Ship height (cm) | 36.51 |
| Ship length (cm) | 36.51 |
| Ship width (cm) | 10.32 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Pallet Lifters and Tilters
- Air Gun Accessories
- Electric Ceiling Heater Accessories
- Steel Folding Gate Doors
- Type I & II Safety Cans
- VIEGA PROPRESS Bronze/Brass Straight Ball Valve, Press x Press
- OIL SAFE Frequency Labels
- PYRAMEX Venture 3 Half Frame Eyewears
- FIRE-DEX Bibbed Fire Hoods
- CHICAGO PNEUMATIC Air Cut-Off Tools
- GROVE GEAR GRG Series, BMQ-L Style, 821 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- REGAL Taper Pipe Taps, NPT, Nitride & Steam Oxide
- BIG ASS FANS Industrial Wall Mount Fans
- UNIWELD 1502 Series Oxweld Style Cutting Tips
- SPEAKMAN Lura Series Shower Valve Trims With Cross Handle
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDWIN FILTERS RS5490 Air Filter, 14-3/8 Inch Lx4-1/16 Inch dia
€54.15 /unit
