BALDWIN FILTERS PA2512 Air Filter Element/inner
Get it by Monday, Jun 1
€55.99 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Air Filter Element |
| Air Filter Design | Element Only |
| Description/special Features | Inner Air Filter Element |
| Element Only | No |
| Features | Inner Air Filter Element |
| Height | 12 1/16" |
| Includes | A. Gasket. [1] Attached |
| Length | 12 1/16" |
| Outside Dia. | 3 7/8" |
| Outside Diameter | 3 7/8" |
| Overall Height | 12 1/16" |
| Overall Length | 12 1/16" |
| Overall Width | 3 7/8" |
| Product Type | Engine Air Filter |
| Width | 3 22/25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.33 |
| Ship height (cm) | 37.59 |
| Ship length (cm) | 13.72 |
| Ship width (cm) | 13.21 |
| HS code | 8421310000 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Special Features: Inner Air Filter Element
Product Variants
| Product | Model | Height | Air Filter Design | Outside Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
PA4437 | 1 23/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €30.07 | |
![]() |
PA4928 | 0.906" | Element Only | - | - | 1 | €108.74 | |
![]() |
PA5516 | 1.187" | Rectangular | - | - | 1 | €91.28 | |
![]() |
PA4425 | 1 27/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €23.26 | |
![]() |
PA4428 | 2 25/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €33.11 | |
![]() |
PA4434 | 1 27/32" | Element Only | - | - | 1 | €40.99 | |
![]() |
PA4436 | 1 27/32" | Panel | - | - | 1 | €38.45 |
Explore Products
- MARTIN SPROCKET M-STL 5 7/16 Quick Detachable Bushing, 5.438 Inch Bore, Key, 6.750 Inch Length, Steel
- MAIN FILTER INC. MF0319387 H640013003BN Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 12.87 Inch Height
- BEHRINGER SYSTEMS ST-STB-7A-X BEHRINGER PIPE SYSTEMS ST-STB-7A-X
- TB WOODS AD20B112 Disc Coupling Hub
- COTTERMAN 1006R1824A2E10B4D3C1P6 Rolling Ladder, 60 Inch Platform Height, 10 Inch Platform Dp, 16 Inch Platform Width
- VERMONT GAGE 911447250 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 0.4725 Inch Size
- RHEEM AP14439A-1 Pilot Piezo Assembly
- GRAINGER BULK-RS-NUS70-361 Neoprene Sheet, 12 Inch X 24 Inch, 2 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Explore More
- KEYSHAFT
- Tiling Miscellaneous Tools
- Leather Palm Gloves
- Concrete Rakes and Movers
- Carton Staples
- Surface Tester Accessories
- TURTLESKIN CP 350 Heat Resistant Gloves
- ASHCROFT E Bimetallic Thermometer, 3 Inch External Adjust, Rear Connection
- ASHCROFT A Series Explosion Proof Pressure Switches, Watertight 316SS Body
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants
- CONDOR Anti-Scratch Frameless Safety Glasses
- HALLOWELL Sloping End Top
- DURHAM MANUFACTURING Compartment Dividers
- RULAND MANUFACTURING SPK Series Keyed Split Shaft Collars, Two-Piece, Inch
- SHOCKWATCH G-Force Indicator Labels
- JOMAR VALVE Gas Ball Valves, 2 Piece, Teardrop Handle, 600 WOG
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDWIN FILTERS PA2512 Air Filter Element/inner
€55.99 /unit
