BALDWIN FILTERS PA2442 Air Filter Element/outer
Get it by Monday, Jun 1
€198.31 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Air Filter Element |
| Air Filter Design | Element Only |
| Description/special Features | Outer Air Filter Element |
| Element Only | No |
| Features | Outer Air Filter Element |
| Height | 17 5/16" |
| Includes | Attached Gasket, Gasket |
| Length | 17 5/16" |
| Outside Dia. | 10" |
| Outside Diameter | 10" |
| Overall Height | 17 5/16" |
| Overall Length | 17 5/16" |
| Overall Width | 10" |
| Product Type | Engine Air Filter |
| Width | 10" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.51 |
| Ship height (cm) | 48.77 |
| Ship length (cm) | 29.97 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| HS code | 8421310000 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Special Features: Outer Air Filter Element
Product Variants
| Product | Model | Height | Air Filter Design | Outside Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
PA4437 | 1 23/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €30.07 | |
![]() |
PA4928 | 0.906" | Element Only | - | - | 1 | €108.74 | |
![]() |
PA5516 | 1.187" | Rectangular | - | - | 1 | €91.28 | |
![]() |
PA4425 | 1 27/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €23.26 | |
![]() |
PA4428 | 2 25/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €33.11 | |
![]() |
PA4434 | 1 27/32" | Element Only | - | - | 1 | €40.99 | |
![]() |
PA4436 | 1 27/32" | Panel | - | - | 1 | €38.45 |
Explore Products
- STEARNS BRAKES 970112500 Vert Spr Push In-Red
- EATON XBAES15N End Stop, For Use With Series 15 Mm Rail Terminal Block, Snap-In Mounting
- SQUARE D QGL22200LW PowerPact Molded Case Circuit Breaker, QDL Frame, 200A, 3P
- GRAINGER U34129.018.6467 Blind Rivet Multigrip, 3/16 In Rivet Dia., Alu, 0.626 In Rivet Lg., 0.05 In Head Ht.
- UNISTRUT P3016-0632EG Channel Nut, 6-32 Size, Electrogalvanized
- OSG 1605014816 Thread Forming Tap, 1/4-28 Thread Size, 1/2 Inch Thread Lg, TiCN, H6 / 2B, Bottoming
- HANSON SQ-3-09 Squeezer Die, Steel, 5/8 In Lg., 3/8 In Rivet Dia., Flat Head
- BALDOR / DODGE 13S30R TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
Explore More
- KEYSHAFT
- Magnetic Jaw Caps
- Water Purification System Accessories
- Planer Accessories
- Breathers and Vents
- Dishes and Petri Dishes Accessories
- PROTO Punch and Chisel Set
- AKRO-MILS 30240 Akrobins Plastic Storage Bins
- PLAST-O-MATIC EBVC Series Heavy Duty ON/OFF Actuator Ball Valves
- CONDOR Smooth Nitrile Coated Gloves
- STRANCO INC Vehicle Placard, Flammable
- EATON ECN05 Class Non-Combination Non-Reversing Starters
- RULAND MANUFACTURING DCD Series Double Disc Couplings, Clamp Style, Inch
- CALBRITE T Conduit Bodies
- APPROVED VENDOR Flat Head Socket Screws
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDWIN FILTERS PA2442 Air Filter Element/outer
€198.31 /unit
