BALDWIN FILTERS PA2403 Air Filter Element/outer
Get it by Monday, Jun 1
€242.01 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Air Filter Element |
| Air Filter Design | Element Only |
| Boot Outside Dia. | 13" |
| Description/special Features | Outer Air Filter Element |
| Element Only | No |
| Features | Outer Air Filter Element |
| Height | 7 1/8" |
| Includes | (2) Gaskets Attached, G103-N Gasket Included, Lift Tab |
| Length | 7 1/8" |
| Outside Dia. | 12 1/16" |
| Outside Diameter | 12 1/16" |
| Overall Height | 7 1/8" |
| Overall Length | 7 1/8" |
| Overall Width | 12 1/16" |
| Product Type | Engine Air Filter |
| Width | 12 1/16" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.41 |
| Ship height (cm) | 38.86 |
| Ship length (cm) | 21.84 |
| Ship width (cm) | 38.61 |
| HS code | 8421310000 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Special Features: Outer Air Filter Element
Product Variants
| Product | Model | Height | Air Filter Design | Outside Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
PA4437 | 1 23/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €30.07 | |
![]() |
PA4928 | 0.906" | Element Only | - | - | 1 | €108.74 | |
![]() |
PA5516 | 1.187" | Rectangular | - | - | 1 | €91.28 | |
![]() |
PA4425 | 1 27/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €23.26 | |
![]() |
PA4428 | 2 25/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €33.11 | |
![]() |
PA4434 | 1 27/32" | Element Only | - | - | 1 | €40.99 | |
![]() |
PA4436 | 1 27/32" | Panel | - | - | 1 | €38.45 |
Explore Products
- PIP 302-WCENGZLY-M Protective Clothing High Visibilty Vest, M, Hi-Vis Orange, Each
- APPROVED VENDOR 550151c Propeller 6 Inch Lift Rotation 1.250 Inch Bore
- GROVE GEAR GRG8210526.23 GRG-HM821-7.5-H1-140-23 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.4375 Inch O.D, Cast Iron
- EATON ECN1858CAL Combo Starter, Non-Reversing, 3-Phase, 460V/60 Hz-440V/50 Hz Pri. Control
- BRADY HX-250-2-BK 117356 Precut Label Roll, 1/4 x 2 Inch, Self-Extinguishing Polyolefin, Black
- ERICKSON DV40BHCSL16170M Hydraulic Chuck, Taper Shank, DV40 Taper Size, 16 mm Shank Dia, 44.45 mm Hole Dia
- TB WOODS DEK21108GZM
Explore More
- KEYSHAFT
- Flowmeters
- Horn Accessories
- Lifting and Spreader Beams
- Steering and Turning Bars
- Tool Posts
- ALLEGRO SAFETY Tyvek Maintenance Free Hoods
- ANSELL 11-900 Hyflex Blue White Nitrile Coated Gloves
- CAIMAN Fleece Lined Welding Gloves
- PROTO Spline, Stubby SAE Ratcheting Combination Wrench
- BUSSMANN JCY Series Medium Voltage Fuses
- KERN AND SOHN BID-D Series Floor Scales
- SIEMENS Motor Disconnect Switches
- APPROVED VENDOR L Series Timing Belt Pulleys
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDWIN FILTERS PA2403 Air Filter Element/outer
€242.01 /unit
