BALDWIN FILTERS PA2302-FN Air Filter Element/outer
Get it by Monday, Jun 1
€111.52 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Air Filter Element |
| Air Filter Design | Element Only |
| Description/special Features | Outer Air Filter Element |
| Element Only | No |
| Features | Outer Air Filter Element |
| Height | 14 5/16" |
| Includes | 8-3/4 In Fins, Attached, G103-N Included |
| Length | 14 5/16" |
| Outside Dia. | 6 7/8" |
| Outside Diameter | 6 7/8" |
| Overall Height | 14 5/16" |
| Overall Length | 14 5/16" |
| Overall Width | 6 7/8" |
| Product Type | Engine Air Filter |
| Width | 6 7/8" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.8 |
| Ship height (cm) | 39.12 |
| Ship length (cm) | 25.4 |
| Ship width (cm) | 24.89 |
| HS code | 8421310000 |
| Country of Origin | US |
Product Details:
- Special Features: Outer Air Filter Element
Product Variants
| Product | Model | Height | Air Filter Design | Outside Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
PA4437 | 1 23/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €30.07 | |
![]() |
PA4928 | 0.906" | Element Only | - | - | 1 | €108.74 | |
![]() |
PA5516 | 1.187" | Rectangular | - | - | 1 | €91.28 | |
![]() |
PA4425 | 1 27/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €23.26 | |
![]() |
PA4428 | 2 25/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €33.11 | |
![]() |
PA4434 | 1 27/32" | Element Only | - | - | 1 | €40.99 | |
![]() |
PA4436 | 1 27/32" | Panel | - | - | 1 | €38.45 |
Explore Products
- MAXPURE TEG2C926L1.0-PD Elbow, 316L Stainless Steel, Clamp X Clamp, 1 Inch X 1 Inch Tube Od, Light Polish
- SEALMASTER MSF-39 CPJ Flange Bearing, 4 Bolt, 2.4375 Inch Dia, Setscrew Locking, Standard Felt Seal
- GLADIATOR GCB100S-2FF70LL Molded Case Circuit Breaker, 100A Frame, 70A, 600Y/ 480 VAC/ 250 VDC, 2-Pole
- TANIS BRUSHES AH700436CF Strip Brush Holder Overall Length 36 In
- VERMONT GAGE 912211080 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 11.08 mm Size
- PROTO J5416M-TT Tether Ready Socket 1/2 Inch Drive 16mm 12 Point
- DIXON 200DD-90AL Coupling Adapter, 2 Inch Size, 90 Degree Female Coupler x Female Coupler
Explore More
- KEYSHAFT
- Zone Valves
- Molded Case Circuit Breakers
- Panel Disconnect Switches
- Drum Cones And Collars
- Conveyor Accessories
- TURTLESKIN CP Apron
- MEMPHIS GLOVE NXG Gray PU Work Gloves
- UVEX BY HONEYWELL SVP 200 Series Safety Eyewears
- KEO Combined Drills And Countersinks, Double-End Bell-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- DIXON Washers
- CONRADER CLS Series Inline Check Valves
- MI-T-M Knobs
- SMC VALVES Clevis Rod
- ABILITY ONE Door Knob Locksets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDWIN FILTERS PA2302-FN Air Filter Element/outer
€111.52 /unit
