BALDWIN FILTERS PA1909 Air Filter Element/breather
Get it by Monday, Jun 1
€25.89 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Air Filter Element |
| Air Filter Design | Element Only |
| Description/special Features | Breather Filter Element |
| Element Only | No |
| Height | 1" |
| Length | 1" |
| Outside Dia. | 2 13/16" |
| Width | 2 13/16" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 23.37 |
| Ship length (cm) | 14.73 |
| Ship width (cm) | 20.83 |
| HS code | 8421310000 |
| Country of Origin | MX |
Product Details:
- Special Features: Breather Filter Element
Product Variants
| Product | Model | Height | Air Filter Design | Outside Dia. | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
PA4437 | 1 23/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €30.07 | |
![]() |
PA4928 | 0.906" | Element Only | - | - | 1 | €108.74 | |
![]() |
PA5516 | 1.187" | Rectangular | - | - | 1 | €91.28 | |
![]() |
PA4425 | 1 27/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €23.26 | |
![]() |
PA4428 | 2 25/32" | Element Only, Panel | - | - | 1 | €33.11 | |
![]() |
PA4434 | 1 27/32" | Element Only | - | - | 1 | €40.99 | |
![]() |
PA4436 | 1 27/32" | Panel | - | - | 1 | €38.45 |
Explore Products
- COOPER B-LINE 12106 RHC Panel Enclosure, 12 x 6 x 10 Inch Size, Hinged cover, Carbon steel
- VOLKEL 35358 Machine Tap, Green Ring, DIN 376/BHSSE, M 16 x 2.0 Size
- INTEGRA PMKG-212-P10 Pole Mounting Kit, 2 Inch Pole Dia., Galvanized Steel Components And Zinc-Plated Steel
- GRAINGER 340-080-000 Pipe Flange, Carbon Steel, Threaded Flange, 8 Inch Pipe Size, Class 300
- GRAINGER 18f1.125x6-12 Carbon Steel Rectangular Bar, 1.13 Inch Thick, Cold Finished, Polished
- RIDGID 31695 Hook Jaw For 24 Inch Wrench
- CENTURY B2980 Pump Motor 3/4 1/10 Hp 3450/1725 230 V
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDWIN FILTERS PA1909 Air Filter Element/breather
€25.89 /unit
